Asma Tavan Uygulama

ASMA TAVAN NEDİR?

Asma tavan adından da anlaşılacağı üzere mevcut tavana yada kaba inşaatlarda tabliye betonuna sarkıtma yöntemiyle taşıcı sistemleri ve karkasları yapılarak uygulanan bir tavan türüdür.

Tavan çeşitleri çok fazla olmakla beraber genel olarak bu çeşitlilik asma tavan yapımı sırasında kullanacağımız malzemesinden ve yapısından kaynaklanır. Aynı şekilde yapacağımız tavan detay ve malzeme seçimine göre fiyatları değişiklik gösterecektir.

Ancak tüm modelleri de dahil hepsinin ortak özelliği görsel olarak zenginlik katmasının yanı sıra kullanış bakımından da mimarların ve mühendislerin çok işine yaramasıdır. Örneğin hangi çeşit olursa olsun yapılacak asma tavanın en önemli faydası tavan arasından geçen elektrik, havalandırma, gaz borusu vb. yapıları gizlemesidir. Birde kaliteli bir mimar yada mühendisle çalışıyorsanız bunu yaparken harika detaylar ve tasarımlar sunabilir size.


ASMA TAVAN MALZEME ÇEŞİTLERİ

Malzemeleri günümüzde çok çeşitlilik göstermekle beraber genel olarak üçe ayrılırlar. Bunlardan en yaygın üçü alçıpan, metal ve taşyünü asma tavanlardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çok malzeme, sistem ve uygulama çeşitleri vardır. Biz burada en çok tercih edilen malzeme ve uygulamaya göre sınıflandırdık.


✔️Galvaniz U/C profiller ile

✔️Kaynaklı kutu profiller ile

✔️Alçıpan cinsine göre

Metal Tavan

✔️Oturtmalı sistem (Lay-on)

✔️Sarkmalı sistem (Lay-in)

✔️Gizli taşıyıcılı sistem (Clip-in)

Taşyünü Tavan

✔️Modüler karolam

✔️Lineer sistem

✔️Karolam

UYGULAMA ÇEŞİTLERİ:

Asma tavan uygulamaları genel olarak ikiye ayrılır. Tabi çok çeşitli uygulamalar mevcuttur ancak en çok tercih edilen şekilleri aşağıdaki gibidir.

Kaynaklı Tavan


Bu tavan uygulamasında tamamen yada kısmen kutu profiller kullanılır ve  kaynaklıdır. Genelde kendi U-C profilleri ile yapılamayacak detay yada çok ağır bir başka malzemeyi taşıması gerektiğinde kullanılan bir yöntemdir.

Galvanizli U-C Tavan


Bu uygulama genelde alçıpan asma tavanlar da kullanılır. Bunun yanı sıra kendi taşıyıcı sistemlerini kullanan tavanlarda bu sınıfa girer. Örneğin t-24 taşıyıcılı asma tavanda bu sınıfa girer, en nihayetinde kaynak kullanılmadan montaj işlemi yapılır.

2 yorum:

  1. Ah keskem burda olsaydiniz da evimize yaptirsaudik bu avrupada yok boyle guzellik

    YanıtlaSil

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır! İçerisinde reklam, küfür, şiddet bulunan yorumlar yayınlanmaz! Ayrıca içerisinde telefon mail vb iletişim bilgisi olan yorumlar da yayınlanmaz!
Destek için arayın (0545-391-58-48) yada mail atın! (ozyurt.insaat.dekorasyon@gmail.com)