Dış Cephe Mantolama Masrafları Nasıl Paylaşılır?

Dış Cephe Mantolama Masrafları Nasıl Bölünür?

Hepimizin bildiği gibi bina yada konutlarımızı dış cephe mantolama yaptırmak vaz geçilmez bir ihtiyaç oldu. Müşterilerimizden gelen ve en sık karşılaştığımız sorulardan biri ise "Dış cephe mantolama masrafları kat malikleri arasında nasıl pay edilir?" sorusu. Konuya hemen adım adım ve hızlı bir yanıt verelim.

  1. Yönetim kurulu toplanır ve mantolama kararı alınır
  2. Herhangi bir firmayla anlaşarak sözleşme imzalanır.
  3. Sözleşme tutarı mantolama masrafı kat malikleri tarafından arsa payına göre ödenir. 
İşin aslı da şudur. Binada ortak kullanım alanları (cephe, rögar, merdiven boyu boya vs, elektrik ve aydınlatma işleri, bahçe düzenleme vb.) tüm yerlerin masrafları aslında arsa payına göre kat malikleri arasında bölünerek pay edilir ve ödenmesi istenir.

Yönetim kurulunun kat malikleri toplantısında almış olduğu karara ve yapmış olduğu mantolama sözleşmesine tüm kat malikleri uymakla yükümlüdür. Dış cephe mantolama masrafları tapu senetlerinde belirtilen arsa payına göre bölüştürülmektedir. Daire başına düşen tutarın ödenmemesi durumunda Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre dava açılabilir ve ya icra takibi başlatılabilir.

Daha detaylı bilgi isteyenler için kat malikleri kanununun ilgili maddesini aşağıda belirtiyoruz. Dikkatlice okursanız eğer binada yapılacak tüm masrafların nasıl paylaşılacağı yazıyor.

dış cephe mantolama masrafları nasıl paylaşılır?
Madde 72 – (Ek: 14/11/2007-5711/22 md.) 

Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır. 

Blok kat malikleri, toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır. 

Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar. 

Söz konusu kanun maddesi gereğince, mantolama masrafı dükkanlar da dahil tüm bağımsız bölüm sahiplerinden genel gider alacağı kapsamında tahsil ediliyor. 



Paylaş Google Plus

Yazar: Kanber ÖZYURT

10 blogger-facebook:

  1. 420metre dış cepe montalama malzeme kac lira

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, maalesef biz mantolama malzemesi satmıyoruz. Malzeme+işçilik yada sadece işçilik teklif alabilirsiniz. Teklif almanız için keşif şarttır. Bizi arayarak keşif isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.

      Sil
  2. Sitede oturuyorum.dairem 80metre karedir. Arakattayım.mantolama yapilirsa diger dairelerle ayni ucreti mi verecegim.Digrr daireler 2, 3 cephelidir.benim aradadır sadece balkon duvarlari var o da cok dar.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar, yazımızda da bahsettiğimiz gibi binalarda, apartmanlarda sitelerde fark etmez, tadilat ve mantolama giderleri tapu senetlerinde bulunan arsa payına göredir. Tabi yönetim tarafından aksi bir karar alınmaz ise. Tabi yönetim de bu kararı kafasına göre alamaz. Toplantı yapıp sizlerin imzasını alması lazım. Mesela siz m2 ye göre pay edilmesini isteyebilirsiniz! Ama bunun için çoğunluğun oyu gerekecektir. Kolay gelsin.

      Sil
  3. Merhaba iyi akşamlar. Bizim bir dükkan var ve binada 2 dukkan 6 daire var toplam olarak. Mantolama yapılacak fakat benim dükkanın arka cephesi hariç her yeri cam. Sadece 7 8 metre duvar var. Daire sahiplerinin yüzeysel ölçüm olarak daha fazla ve ben daire sahipleri ile aynı ücreti ödemek istemiyorum. Bu ödemeyi yapmasam sadece m2 olarak ödeme yapmak istesem ve gerekirse dava açılsa bana ne gibi bir yarar ya da zarar olur?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. öncelikle zaten eşit ödeme diye bir şey olamaz! Yukarıdaki yazıları acele etmeden düşüne düşüne okursanız sizde farkına varırsınız. Ancak arsa payı diye bir şey var ona göre ödeme alınır. Haa bu demek değil ki dükkan yada bi daire düşünün hiç cephesi yok! Ama arsa payı olduğu için ödeme yapmak zorunda. Bunu şöyle düşünün. Sizin dükkan 500bin TL iken mantolama yapılınca değer kazanıyor. 600bin TL oluyor gibi gibi... İşin aslı kat malikleri kanunu bulup okumalısınız. Aslında mantolama masraflarını paylaşma konusundaki anlaşmazlıkları avukatlara sormak daha doğru olur. Sonuçta burası bir inşaat firması ;)) Kolay gelsin...

      Sil
    2. Teşekkürler cevap için

      Sil
    3. Umarım faydalı olmuşuzdur. Kolay gelsin...

      Sil
  4. Merhaba 5 daire mantolama çatı ve iç boya yaptıracağız.Arsa payları 3 dairenin 40\160 iki dairenin 20\160.bu iki daire tek kişiye ait. Arsa payına bakarsak 4 e mi bölünecek masraflar.Kentsel dönüşüme girince de hesap bu mu olacak?? Teşekkürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar, işte çok güzel ve detaylı sorulmuş bi soru. Gerekli bilgiler verilmiş. Keşke herkes sizin gibi soru sorsa. Arsa paylarına bakacak olursak; 40/160=%25 ve 20/160=%12,5 yapar. Ve evet kentsel dönüşümde de bu pay üzerinden ödeme yapılır. Yani örneğin 3milyon tutuyorsa bina yapılması, 3milyon x 0,25=750bin tl 40/160 lık daireler, 3milyon x 0,12,5=375bin 20/160 lık daire başına para düşer. Bu maaliyet paylaştırma mantolama da da böyledir. Kolay gelsin.

      Sil

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır! İçerisinde reklam, küfür, şiddet bulunan yorumlar yayınlanmaz! Ayrıca içerisinde telefon mail vb iletişim bilgisi olan yorumlar da yayınlanmaz!
Destek için arayın (0545-391-58-48) yada mail atın! (ozyurt.insaat.dekorasyon@gmail.com)